Souboj hypotéka vs. nájem. Co se teď víc vyplatí?

Tržní cena převyšuje odhadní… kde nejvíce?
5.3.2019
Proč bydlet v nájmu?
13.8.2019

Souboj hypotéka vs. nájem. Co se teď víc vyplatí?

Nemovitosti jsou drahé a ceny nájmů stále rostou. Mnoho lidí teď stojí před otázkou, zda nemovitost koupit, či si ji pronajmout. Vždy záleží na individuální situaci klienta, co se mu více vyplatí. Každopádně vlastnictví i pronájem má svá pro a proti.

Když srovnáme ceny nemovitostí v Praze, a to jak výši pronájmů vůči koupi nemovitosti a její průměrné splátce, tak se pořád vyplatí bydlet ve svém a nemovitost si pořídit,“ říká Ondřej Mašín, ředitel realitní divize Bidli.

Pro srovnání: pronájem bytu 2+kk na Praze 6, v Bubenči, stojí 16 tisíc korun bez služeb a poplatků. Velmi podobný byt ve stejné ulici se prodává za cenu 4,3 milionu korun a při úvěru ve výši 80 % se splátka hypotéky pohybuje 14 300 korun měsíčně, tedy o 1 700 Kč méně, než je samotný nájem.

Nevýhoda hypotéky, je že zájemce o hypoteční úvěr musí mít většinou naspořeno 20 procent z hodnoty zástavy nemovitosti. ČNB se nechala slyšet, že možná dojde ke zmírnění podmínek pro mladé do 36 let při sjednání hypotéky, ale ještě se neví, od kdy by mohla novinka mohla platit. Česká spořitelna už teď poskytuje výhodnější hypotéky na první bydlení.

Počáteční náklady jsou tedy vyšší u hypotéky, takže bez úspor se určitě vyplatí si nemovitost spíše pronajmout. Pro některé lidi se šance na vlastní bydlení pomalu ale jistě rozplývá. ČNB navíc po půl roce znovu zvýšila základní úrokové sazby a hypotéky pravděpodobně budou znovu zdražovat.

Když kupuji nemovitost, vyjde mě to dráž než nájem. Pokud nemám větší množství úspor, pak měsíční náklady na hypotéku a provoz bytu/domu budou rozhodně vyšší než u nájmu. Zároveň budu hradit daň z nabytí nemovitosti 4 %, což celou transakci prodraží. Na druhou stranu, z dlouhodobého hlediska to má smysl, protože vlastním nemovitost a s každou splátkou umořuji dluh. Z dlouhodobého hlediska cena té mé nemovitosti roste (a pravděpodobně poroste nadále). Jsem pánem ve svém bytě/domě (neřeším spory s majitelem, nikdo mě nemůže vystěhovat). Když budu chtít jít do jiného bydlení, mohu toto prodat. Když půjdu z nájmu, nemám vůbec nic,“ vysvětluje Milan Voldřich z Raiffeisenbank.

 

pokračování:

Comments are closed.